Nyakunkon az ipari forradalom 4.0

Üdvözlet az Exponenciális Korban!

1998-ban a Kodak cég 170.000 alkalmazottat foglalkoztatott és a világ összes fotópapírjának 85% -át forgalmazta, ám néhány éven belül az üzleti modelljük eltűnt, és csődbe mentek. Ami  a Kodak-val megtörtént, az vár a következő 10 évben számos iparágra. Mint minden exponenciális technológia megjelenésekor, sokáig a digitális fényképezőgépet is csalódottan  és lassan engedték be a picra, holott már 1975-ben feltalálták. A régi és új technológia cseréjének átmeneti időszaka hosszúra sikeredett, de a végleges leváltás csupán 3 év alatt végbement. Épp ez a változás zajlik most a mesterséges intelligencia, az egészségügy, az autonóm és az elektromos autók, az oktatás, a 3D nyomtatás, a mezőgazdaság és a munkahelyek területén, csak az eddigi forradalmakhoz képest sokkal gyorsabban.

A nyugati civilizáció eddig három ipari forradalmat élt meg, a gőzgépek, szerelőszalagok és az automatizáció után most egy teljesen új, negyedik ipari forradalom zajlik. A legújabb ipari forradalom arról szól, hogy a fizikai gépek és tárgyak egy információs hálózatba kapcsolódnak, a reaálgazdaság egyetlen hatalmas, intelligens információs rendszerbe integrálódik. Az ipar 4.0 pedig az ipari folyamatok teljes digitalizációját hozza el.

Már nem a többi autógyártó jelenti a nagy márkáknak a konkurenciát, hanem (nyilvánvalóan) a Tesla, a Google, az Apple és az Amazon.

A következő 5-10 évben a különböző szoftverek fel fogják forgatni a legtöbb hagyományos iparágat.  Láthatjuk, hogy az Uber csupán egy alkalmazás, melynek egyetlen gépkocsi sem áll a tulajdonában, mégis a világ legnagyobb taxitársaságának számít, vagy az Airbnb napjainkban úgy a legnagyobb szállodaüzemeltető, hogy nem rendelkezik ingatlannal.
A hagyományos autók építése és az üzemeltetése nagyon pazarló. A Divergent Microfactories elnevezésű újítás radikális úton új utat teremt az ultra-könnyű konstrukció gyártására. Már nem autógyárak lesznek, csak elosztó gyárak. A Divergent Microfactories alapítója, Kevin Czinger és csapata Jon Bruner programvezetőjével beszélnek az általuk kifejlesztett technológiáról és az ígéretéről, amely egy tisztább, hatékonyabb világot vizionál.

Az autógyártás új első 3D nyomtatott szuperkocsija

Gyermekeinknek nem lesz jogosítványa, és saját autójuk sem

 2018-ban hozzák forgalomba az első önvezető autókat. 2020-ra az ipar egésze át fog alakulni. Senki nem szeretne majd saját autót, mert egyszerűbb lesz telefonon hívni egyet, amely felvesz minket a megadott helyen, és elszállít a célállomásra. Nem kell majd parkolóhelyet keresni, csak a megtett táv alapján fizetni, és utazás közben foglalkozhatunk mással is. Ez természetesen át fogja alakítani a városokat, mert 90-95%-kal kevesebb autóra lesz majd szükség. Lehetőségünk lesz majd a parkolók parkokká alakítására. Évente a világon 1,2 millió ember hal meg az utakon. Most 100 000 kilométerenként szenvedünk balesetet, amely szám az önvezető autókkal pozitívan fog változni: a becslések szerint a jövőben 10 000 000 kilométerenként következhet be egy-egy baleset, ami évente egymillió ember életét mentheti meg.

A legtöbb autógyártó cég csődbe fog menni

A hagyományos autógyártók szimplán csak jobb autót szeretnének gyártani, míg a tech vállalatok (Tesla, Apple, Google) négy keréken guruló számítógépeket terveznek. A Volkswagen és az Audi mérnökeinek többsége egyenesen retteg a Tesla térnyerésétől. A biztosítótársaságoknak vélhetően komoly problémákkal kell majd szembenézniük, mert a balesetek megszűnésével a biztosítások százszor olcsóbbak lesznek. A jelenlegi autóbiztosítási modell teljes egészében át fog alakulni.

Az ingatlanpiacon is komoly változások várhatók

Ha lehetővé válik az ingázás közben történő munkavégzés, az emberek még messzebb költözhetnek a nyüzsgő belváros zajától. A jelenlegi számítások szerint 2020-ban már az elektromos autók fogják uralni a piacot. A városokban ennek következtében csökkenni fog a zajszennyezés, ráadásul z az elektromos áram hihetetlenül olcsó lesz, és károsanyag-kibocsátása is jelentősen csökkenni fog.

Megvan az első 3D nyomtatással, 24 óra alatt elkészült ház:

A napenergia-termelés az elmúlt 30 évben exponenciálisan növekedett

Ennek pozitív hatásai már most érezhetők. A tavalyi évben világviszonylatban több napenergetikai beruházás történt, mint fosszilis alapú. Az energetikai vállalatok mindent megtesznek a hálózati hozzáférés korlátozása érdekében, hogy megelőzzék egy esetleges versenyhelyzet kialakulását a házi napelemrendszerekkel szemben, de hosszú távon nem szállhatnak szembe a technológia fejlődésével. Az olcsó elektromos áramnak köszönhetően bőséges és olcsó vízkészlet áll majd a rendelkezésünkre. Egy köbméternyi sós víz sótalanításához mindössze 2 kWh áramra van szükség. A legtöbb helyen, csak ivóvízből szenvedünk hiányt. Képzeljük el, hogy milyen távlatok nyílhatnak meg, ha korlátlan mennyiségű vízhez juthatunk hozzá – és mindezt szinte ingyen!

Intsünk búcsút az egészségügyi intézményeknek!

 A Tricorder X (A Tricoder név a Star Trekből ered), árát még idén nyilvánosságra hozzák. Egyes vállalkozások olyan orvosi eszközt fejlesztenek majd ki, amely kompatibilis telefonjával, alkalmas retinaszkennelésre, vérmintát vesz és elemzi a kifújt levegőt. Mindezek után az eszköz 54 biomarker segítségével szinte minden betegséget diagnosztizál. Néhány éven belül így mindenki számára szinte ingyen elérhetővé válhatnak a legkorszerűbb egészségügyi vizsgálatok.

Amerikában a fiatal jogászok nem kapnak munkát

Az IBM Watson jóvoltából másodpercek alatt kaphat az ember jogi tanácsot (egyelőre csak egyszerűbb kérdésekben). Ezek a tanácsok 90%-ban beválnak, szemben az „emberi” tanácsok 70%-os mutatójával. Tehát ha jogásznak tanul, érdemes lehet elgondolkodni a pályaváltásról, ugyanis a jövőben 90%-kal fog csökkenni az ügyvédek száma, és csak a specialista szakemberek tudnak majd a pályán maradni. Az IBM szuperszámítógépe, a Watson már a rákdiagnosztikában is fontos szerepet tölt be: a program által felállított diagnózis négyszer olyan pontos, mint az orvosok általi. A Facebook mintafelismerő szoftvere jobban felismeri az emberi arcokat, mint az emberek. 2030-ra a számítógépek okosabbak lesznek, mint az emberek.

Neves cipőgyártó cégek már háromdimenziós technológiával készítenek cipőket

A legolcsóbb 3D nyomtató ára 10 év alatt 18 000 dollárról 400 dollárra zuhant, a nyomtatás sebessége ugyanakkor százsorosára nőtt.  Bizonyos repülőgép-alkatrészeket már most 3D nyomtatással állítanak elő. Már az űrállomásokat is felszerelték 3D nyomtatókkal, ami szükségtelenné teszi a nagymennyiségű cserealkatrész tárolását.
A nagy márkák 3D nyomtatott extra könnyű sportcipői már uralják a piacot.

Egy éven belül az  új okostelefonokkal lehetőség nyílik 3D szkennelésre. Az arra alkalmas eszközökkel beszkennelhetjük lábfejünket, és kinyomtathatjuk a számunkra tökéletes cipőt.

3D nyomtatással Kínában egy hatemeletes irodaházat építettek fel. 2027-re minden tizedik terméket 3D nyomtatással fognak előállítani.

MUNKAERŐ

Percek alatt megkapod a saját hasonmásod 3D-ben kinyomtatva A munka világában is nagy változáso jöbbek. A jelenlegi állások 70-80 százaléka feleslegessé fog válni a következő 20 évben. Számos új munkakör létesül majd, de az még kérdéses, hogyan fognak tudni a munkavállalók elhelyezkedni.

A „moodies” nevű alkalmazás képes meghatározni, hogy milyen kedvünkben vagyunk. 2020-ra olyan applikációk lesznek elérhetők, amelyek az arckifejezésünkből megállapítják, hogy hazudunk-e. Az átlagos élettartam napjainkban évente három hónappal nő.  Így tehát egyre hosszabb ideig élhetünk!

Oktatás

Afrikában és Ázsiában már 10 dollárért (kb. 2600 Ft) kapható a legolcsóbb okostelefon. 2020-ra az emberek 70%-ának lesz okostelefonja, aminek köszönhetően mindenki számára elérhetővé válik a világszínvonalú oktatás.

Világpénz

A bitcoin globális tartalékvalutává válhat!  

Ha huszadik századi fejjel gondolkodunk, akkor a 21. században nem járhatunk sikerrel!

források: http://www.concordforditoiroda.hu/, https://www.portfolio.hu/

Go2maps Group